Domácí kancelář je dnes poměrně častým jevem, nebylo tomu ale tak vždy, ještě před deseti, patnácti lety se pro domácí využití „laserovky“ prakticky nepořizovaly. Kolem roku 2005 byly jejich ceny příliš vysoké a pořizovací náklady nedokázala srovnat ani výhodnější cena za jednu vytištěnou stránku ve srovnání s inkoustovým tiskem.
Dnes je však situace na trhu markantně odlišná. Výrobci periferií zacílili na běžné spotřebitele, kteří tvoří nejpočetnější prodejní segment, a nabízeli levné černobílé tiskárny s laserovou technologií v cenových relacích srovnatelných s inkoustovými konkurenty.

tiskárna laserová

Zájem o tyto výrobky je značný, současný trend také nahrává spíše občasnému tisku faktur, dokladů a dokumentů více textových než obrazových, kde černobílý výtisk plní požadavky naprosto dostatečně. Některé nezávislé průzkumy prokázaly, že zatímco v letech 2003 – 2008 stoupl zájem o prodej inkoustových periferií pro tisk fotografií (zejména produkty značky Canon a HP), dnes se fotky spíše sdílí online v datových úložištích, na sociálních sítích a po e-mailech, uchovávají se uvnitř chytrých telefonů, ale zpravidla je lidé neukládají do papírových alb, jako tomu bylo dříve.

dokument


Tiskárna dnes slouží spíše pro administrativní účely a rozhodující je především cena za jeden výtisk, zvláště v režimu „koncept“, nikoli její kvalita.

Výhody a nevýhody laserového výtisku

Především hp tonery nezasychají tak, jako inkoustové náplně, je to sypký prášek, který vydrží v nezměněném stavu řadu let. Výtisk pořídíte velmi rychle a levně s ostrými konturami, což je důležité zejména při zobrazení jemného písma, např. pro etikety, štítky a popisky na zboží apod. Pro dokumentaci a textové záležitosti je ideální, nikoli pro fotografie.

Nezatracujme inkoust

I přes rozpíjení výtisku je jeho kvalita nesrovnatelně lepší při zpracování fotografií a grafiky. Takové zařízení pořídíte i za velmi nízkou cenu, a pokud netisknete velké objemy každý den, spotřební materiál nebude představovat závratnou sumu. Výhodná je i velice nízká spotřeba elektrické energie.