Mladá rodina dnes zdaleka nemá neomezené finanční možnosti. Finanční úspory nebo možnost hypotéky nemůže využít každý. Jedním z kompromisů, který není tolik finančně náročný, je zřízení si bydlení v již stojícím podkroví. Většinou to bývá v domě rodičů či příbuzných, což umožňuje jednodušší právní realizaci zamýšleného. Přínosná může být i pomoc příbuzných jak fyzická, tak finanční.
staré podkroví domu
Výhody podkrovního bydlení
Vestavba nebývá finančně tolik náročná
Podkrovní byt dovolí mladé rodině své soukromí, oddělené od rodičů
Zázemí domu je již vybudované /stačí napojit na stávající rozvody/
Snadné napojení podkroví na celý dům /garáž, zahrada, bazén atd./
Levnější celkové náklady provozu /dělba mezi všemi obyvateli domu/
 
Nevýhody podkrovního bydlení
Nutno dobře izolovat stěny kvůli teplotě a zvuku
Stěny nemají kolmé stěny, horší výběr nábytku
Byt je vždy v patře – nikdy nebude bezbariérový
Prostory nebývají velké
Vztahy se spolubydlící rodinou v domě lze těžko oddělit
 podkroví po rekonstrukci
Zrekapitulujeme-li výhody a nevýhody bydlení v podkrovních prostorách, můžeme říci, že tato varianta může dobře posloužit mladé rodině k jejímu manželskému rozjezdu. Umožní mladé dvojici, aby si zařídila svůj prostor po svém, zavedla si tam své zvyky, které jim vyhovují a naučila se manželskému spolužití bez vlivu jiných osob. Často je výhodou, že byť samostatně žijící mladá rodina, má možnost se kdykoliv obrátit o radu  či pomoc u spolubydlící rodiny. Náklady na bydlení často bývají levnější, protože některé položky se dělí mezi všechny obyvatele domu.

Náročnější je toto žití na spolužití všech obyvatel domu, protože dům a jeho zázemí používají všichni obyvatelé. Často vznikají generační neshody. Stále však je tato varianta výhodnější, než spolubydlení mladých a rodičů v jednom bytě. Při dobré vůli obou stran však jde konstatovat, že většinou vznikne milé a přínosné soužití pro obě strany.