V každém obydlí je třeba topit a svítit, popřípadě používat ohřev teplé vody. To jsou základní požadavky, aby bylo možno byt či dům pohodlně obývat, aniž bychom chodili celý den v teplých ponožkách a lyžařské bundě. Co je třeba ohlídat, abychom neplatili zbytečně?
detail regulace radiátoru
1/  nepřetápět byt
 Zaměřit se na nastavení teploty, kterou chceme dosáhnout v obývací části obydlí. Teplota  obytných prostor stanovená hygieniky je mezi 20 – 22 stupni Celsia. Každý stupeň navíc zvýší vaše výdaje až o 6%. Dbejme na to, abychom netopili tam, kde skoro nepobýváme. Prostory na spaní vytápejte pouze tak, aby se vám dobře spalo, nikoliv z nich dělat saunu. Sami se přesvědčíte, že váš odpočinek bude hodnotnější, nebudete-li se v noci potit horkem.

2/ správný radiátor
Dbejte na správný výběr radiátorů. Litinové se sice prezentují, že lépe topí, ale pravdou je, že jsou velmi neúsporné, zahřívají se na větší teplotu, než je účelné, a tak vám vytahují peníze z kapes. Zvolíte-li deskové, určitě uděláte dobrý krok. Je také dobré se informovat o možnostech nových metod topení, jako je podlahové topení nebo horkovzdušné vytápění prostor.

3/ Zvážit výměnu oken
Stará okna bývají poměrně plná neviditelných otvorů, které sice okem nevidíme, ale na únik tepla mají až 35 % podíl. Je tedy na místě, abychom se poradili s odporníky a srovnali náklady na nová okna a ušetřené peníze za energii. Často úspora převyšuje náklady na výměnu oken a naše peněženka zaplesá. Lze sice stará okna doplnit třeba termofolií na skla nebo novým těsněním, ale jde vždy jen o dočasné řešení, které nebývá zcela kvalitní.

4/ Topte s rozumem
I drobné úpravy v interiéru mohou pomoci uspořit náklady za topení. Například nestavět nábytek před otopné těleso, nepoužívat těžké závěsy, které kryjí radiátor, ale nechat teplo volně proudit do prostoru.
kočka užívající si teplo radiátoru
5/ Používejte termostat
Nechte si nainstalovat na radiátory termostatové hlavice nebo řiďte topení v bytě celkovým termostatem, kde lze nastavit nejen teplotu, ale i čas, kdy topení bude topit. Pokud bude byt 8 hodin prázdný, je zbytečné, aby se topilo. Stačí nastavit zapnutí těsně před naším příchodem domů a je zaručené, že budeme vstupovat do příjemně vytopeného bytu a ještě ušetříme.

                     Z výše popsaného je zřejmé, že úspora energie v našem bytě je pouze v našich rukách. Proto nelamentujme nad vysokým účtem, ale zamysleme se nad možnostmi, kterými můžeme snížit své výdaje. Určitě se nám to vyplatí.