Jak se vyznat závitech, koncovkách a paticích

E27 – nejrozšířenější a nejznámější koncovka všech žárovek. Nazývá se Edisonův závit a byly jím obdařeny všechny žárovky s wolframovým vláknem. Výrobci vsadili na jeho úspěšnost a díky tomu, že tvoří v domácnostech více než 70 procent veškerých svítidel, přizpůsobili se tomu a dnes běžně na trhu zakoupíte jak LED diodové žárovky, tak i kompaktní zářivková tělesa s touto objímkou.
E14 – Edisonův závit (malý), který se nejčastěji využívá v malých stolních lampičkách, v digestořích, v plynových a elektrických troubách a v orientačních svítidlech na chodbách. Těmto žárovkám se říká „miňonky“. Číslo za symbolem „E“ značí průměr v milimetrech, tedy 14 mm (nebo u velkého závitu 27 mm).

jídelna

2GX13 – speciální nástrčná patice zářivkových trubic, nejčastěji kruhového nebo eliptického tvaru. Tyto zdroje světla s paticí 2gx13 patří k modernějším typům, jsou designově propracované a tvoří zajímavé dekorativní prostředí především v domácnostech.

T8 (G13)– většina z nás je dobře zná, jsou to koncovky klasických zářivkových skleněných trubic – průměr 26 mm (lineárních zářivek) vyráběných buď na bázi inertního plynu a luminiscenční vrstvy se startérem a tlumivkou, případně s elektronickým předřadníkem, anebo LED diodové trubice.
GU10 – koncovka ve tvaru dvou osazených válečků, podobná typu G13. Jsou rozšířeným typem především u halogenových žárovek a dalších svítidel, která nemají vlastní transformátor a jsou napájena přímo ze sítě 230 V. Po nasazení do objímky se pouze pootočí, až zapadnou do zářezu.

stropní osvětlení

MR16 – rozšířený typ mezi stropními svítidly bodového typu, nejčastěji nasazované v koupelnách, na toaletách, v předsíních u šatních skříní a zrcadel, anebo ve stropních podhledech. Patici tvoří dva tenké ocelové kolíčky, které se zasouvají natěsno do objímky.
G4– obdoba předchozího typu, pouze jsou kolíčky menšího průměru. Slouží pro podhledové osvětlení, stolní lampy, drobná svítidla v koupelnách, obslužných pultech a barech, anebo signalizační či orientační světla o malém výkonu.
G9 – málo rozšířený typ patic ve tvaru dvou plochých kolíků s plastovou zásuvnou částí, která zapadá do protilehlého kontaktního zdroje v objímce. Setkáte se s ní poměrně zřídka, spíše ve stropních podhledových světlech.